İyi Bir Portföyde Ne Oranda Altın Olmalı? Analist Açıkladı!

Bir piyasa analistine göre, altın piyasası güçten güce doğru ilerlemeye devam ediyor. Bu yüzden, belirsizliklerle dolu bir dünyada yatırımcıların bu eğilimin devam etmesini beklemesi mantıklı. Peki yatırımcıların portföylerinde ne kadar altın tutması akıllıca olur?

Altın fiyatlarının yılı daha yukarıda bitirme olasılığı yüksek!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, altın fiyatları neredeyse her gün yeni rekor seviyelere ulaşıyor. State Street Global Advisors’ın Baş Altın Stratejisti George Milling-Stanley, bu duruma şaşırmadığını söylüyor. Milling-Stanley, yılın başında ekibinin altın fiyatlarının 2.400 dolara çıkma ihtimalini %30 olarak gördüğünü belirtiyor. Aynı zamanda State Street, fiyatların 1.950 ila 2.200 dolar arasında işlem görme olasılığını %50 olarak görüyor. Bu bağlamda analist, şu açıklamayı yapıyor:

Yılın başında, altın fiyatlarının yılı başladığı yerden daha yukarıda bitirme olasılığını %80 olarak görüyorduk. Bu rallinin sürdürülebilir olup olmadığını bilmiyorum. 2.200 dolar, bir miktar satış çekebilecek büyük bir rakam.

Piyasanın konsolide olduğunu görmek şaşırtıcı olmaz!

George Milling-Stanley altın konusunda yükselişini sürdürüyor. Bununla birlikte, piyasanın yakın vadede daha düşük seviyelerde konsolide olduğunu görmenin kendisini şaşırtmayacağını söylüyor. Bununla birlikte, piyasanın 2.000 doların üzerinde yeni bir taban oluşturduğunun açık olduğunu da sözlerine ekliyor.

Altın destekli ETF’lerde vadeli işlemler piyasasında görülen türden girişler olmadı. Bu da Batı yatırım talebinin oldukça cansız olduğunu gösteriyor. Bununla birlikte, Milling-Stanley, bu mevcut ivme ne kadar uzun sürerse altının uzun vadeli yatırımcılar için o kadar cazip hale geleceğini kaydediyor.

Bir portföyde ne kadar altın tutmak mantıklı olur?

Küresel ekonomik belirsizlik piyasa oynaklığını artırıyor. Bu yüzden, yatırımcılar altını güvenli bir liman olarak görmeye devam ediyor. Yatırımcıların ne kadar altına sahip olması gerektiği konusunda ise Milling-Stanley, mevcut ortamda portföyün %20’sine varan bir oranın uygun olacağını söylüyor. Bu doğrultuda analist, şu değerlendirmesini paylaşıyor:

Bir portföy %2 ile %10 arasında uzun vadeli stratejik bir dağılımdan faydalanabilir. Piyasalarda olağanüstü bir dalgalanma yaşıyorsanız ya da bekliyorsanız, altına ayırdığınız payı iki katına çıkarmak finansal açıdan mantıklı olacaktır. Zaman içinde altın, uygun şekilde dengelenmiş bir portföyün getirilerini artırmaya yardımcı olabilir. Ve altın ister yukarı, ister aşağı, isterse de yana doğru gitsin, portföyünüzün oynaklığını azaltmaya da yardımcı olacaktır.

İşte bu parlak metal için olumlu bir durum!

Milling-Stanley, ABD ekonomik faaliyetlerinin nispeten güçlü olmasına rağmen, resesyon tehdidinin tamamen ortadan kalkmadığını söylüyor. Enflasyon ve Federal Reserve’in para politikasıyla ilgili hala çok fazla belirsizlik olduğunu da sözlerine ekliyor. Bu belirsizliğin piyasadaki yüksek volatilitenin ardındaki önemli bir faktör olduğunu kaydediyor. Buradan hareketle analist, şu sonuca varıyor:

İnsanların beklentileri bir anda değişmeye devam edecek. Dramatik bir şekilde değişmeye devam edecekler ki bu da altın için olumlu bir durum. Altın, doğru dengelenmiş bir yatırım portföyünün kesinlikle önemli bir temel parçasıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir