Demirtaş sessizliğini bozdu

Edirne Cezaevi’nde tutulan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, resmî olmayan sonuçlara göre Van’da seçimi kazanan DEM Partili Abdullah Zeydan’ın memnu haklarının iptali hakkında bir mesaj gönderdi. Demirtaş mesajında, resmî olmayan sonuçlara göre Van’da seçimi kazanan DEM Parti Eş Başkan adayları Abdullah Zeydan ve Neslihan Şedal’ı tebrik etti

Demirtaş, Van İl Seçim Kurulu’nun kararıyla ilgili geçmiş 10 yıldan ders alınmadığı yorumunu yaptı, “Biz tüm hukuksuzluklara rağmen diyaloğun, barışın önünü açmaya çalışırken birileri ısrarla provokasyon peşinde koşmaktadır” dedi.

“HALKIN İRADESİNE SAYGI DUYMAK BU ŞEKİLDE OLMAZ”

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seslenen Demirtaş, Erdoğan’ın seçim gecesi verdiği mesajı hatırlattı:

“Seçim gecesi halkın iradesine saygı duyacağınızı ve mesajı aldığınızı belirtmiştiniz. Van’da yaşananlar sizin bu mesajlarınızla uyumlu değil maalesef. Halkın iradesine saygı duymak bu şekilde olmaz. Bunu halk da Hak da kabul etmez. Bu gidişata daha en başından ‘dur’ demenizi bekliyoruz.”

Demirtaş, halkı ve demokrasi yanlılarını alınan kararın karşısında durmaya davet etti, “Zaman gerilim, çatışma zamanı değil, barışı inşa etme zamanıdır. Tüm siyasetçiler ve ülkeyi yönetenler Kürt halkının bu sesini duymalıdır. Halkımız, baskılara karşı sonuna kadar iradesine sahip çıkacaktır” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir