Barzani adayı kaybetti

Batman’da yerel seçimlerin sonuçları heyecanla bekleniyor. Sandıkların yüzde 60’ının açıldığı ilde DEM Parti adayı Gülüstan Sönük %65,40 DEM Parti adayı Gülüstan Sönük %65,40 AK Parti adayı Adil Sebati Ceylan %13,01 oy alırken, Barzani’ye yakınlığıyla bilinen bağımsız aday Muazzez Baktaş %0,15 oranında oy aldı.

Batman Belediyesi Bağımsız Belediye Başkan Adayı Muazzez Baktaş, seçimlere 17 gün kala 15 Mart tarihinde Rûdaw’dan Nwêner Fatih’in sorularını yanıtlamış ve Batman’daki petrole değinerek şunları söylemişti: “Batman halkının hakkı petrol oluyor. Petrol buradan çıkıyor. Diyoruz ki Kuzey Kürdistan’ın Kerkük’ü Batman’dır. Şu anda Batman petrolden yararlanamıyor. Hakkımızdır ve hakkımızı isteyeceğiz.”

Baktaş, Batman’ın da dahil olduğu Türkiye’nin güneydoğu bölgesini ‘Kuzey Kürdistan’ olarak tanımlarken Batman petrolünün de yerel ihtiyaçlar için kullanılması gerektiğini öne sürdü. Mali açıdan özerklik talebi sayılabilecek bu istek Baktaş’ın diğer açıklamalarıyla birleşince gerçeği gözler önüne serdi. Ekonomik anlamda Batman’ı Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nde de tanıtmayı istediklerini söyleyen Baktaş, “Önce kardeşlerimizle iş yapalım dedik. Sonrasında dünya genelinde iş insanlarını Batman’a getirelim diyoruz. Bu sayede yatırım yaparız, istihdam yaratırız” ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABER: https://www.odatv.com/guncel/barzani-turkiyede-secime-giriyor-hani-sehirde-adayi-kim-gozden-kacirilmayacak-hedefi-petrol-120033586

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir